'

Kino Pałacowe – Sprzedaż biletów

Wtorek 13/05/2025

Has. Kroniki wyobraźni: Szyfry

80 min
Dramatyczny list od syna sprawia, że Tadeusz, który mieszka w Anglii od czasu klęski wrześniowej 1939 roku, wraca do kraju. Maciek opowiada mu o matce niepotrafiącej pogodzić się ze śmiercią Jędrka – młodszego syna, który zginął podczas okupacji w tajemniczych okolicznościach. Opowieści Maćka, ciągle żyjącego wojennymi wspomnieniami, są dla ojca niezrozumiałe. Tadeusz nie umie odnaleźć się w świecie niegdyś najbliższych mu ludzi...

Po „Rękopisie znalezionym w Saragossie” reżyser powrócił do formy i tematu zawsze mu bliskiego – subtelnej analizy psychologicznej. Niedocenione dzieło, polemizujące z legendą szkoły polskiej, dzięki swojej formie obrazowania – realizmowi przeplatanemu symbolicznymi wizjami – sprawia, iż „Szyfry” są jednym z najoryginalniejszych filmów polskiej kinematografii.
Język: polski z angielskimi napisami
SZYFRY, reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1966, 80' czytaj więcej

Kino bez barier: Wujek Foliarz

88 min
Film "Wujek Foliarz" Michała Tylko. Czas trwania: 1 godzina i 28 minut.
Kraj produkcji: Polska. Gatunek: komedia.
Film dla osób powyżej 15 lat.
Kuba bierze udział w terapii uzależnień. Porywa go wujek, który wierzy w teorie spiskowe i chce udowodnić, że wybory w jego wsi zostały sfałszowane. Czy to prawda?
Język: polski z polską audiodeskrypcją, polskimi napisami dla osób niesłyszących oraz tłumaczeniem na polski język migowy.
WUJEK FOLIARZ, reż. Michał Tylka, Polska 2024, 88' czytaj więcej

Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay

75 min
Józef odwiedza swego ojca w tajemniczym sanatorium u podnóża Karpat. Wprawdzie ojciec nie żyje, ale w uzdrowisku cofnięto zegary. Doktor Gotard wyjaśnia, że to szczególna opieka nad zmarłymi, by nie zorientowali się, że są martwi. Tam ich życie jeszcze się nie skończyło, czas nie przeminął. Oglądamy zatrzymane wspomnienia w magicznym urządzeniu, pudełku optycznym, które dzięki alchemii, raz do roku, pozwala zobaczyć przez siedem soczewek mistyczne wizje zapisane w siatkówce oka. Wprawione w ruch odsłaniają ukrytą stronę rzeczywistości. Dzięki maszynie Józef spotyka ojca w wielu wcieleniach na różnych etapach życia. Stopniowo godzi się ze stratą i zostaje sam w tajemniczym pociągu, wracając do krainy życia.
„Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” to odważna adaptacja prozy Brunona Schulza autorstwa legendarnych twórców animacji. Wielbicielem ich talentu jest m.in. Christopher Nolan, który poświęcił im jedyny stworzony przez siebie dokument.
Premiera „Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” odbyła się na festiwalu w Wenecji w prestiżowym konkursie Giornate degli Autori, gdzie animacja otrzymała wyróżnienie Musa Cinema & Arts Award. Film otwierał też London Film Festival i znalazł się w czołówce najbardziej docenionych dzieł 2024 International Cinephile Society, zrzeszającego krytyków filmowych z pięciu kontynentów. Niezależna produkcja była tworzona przez dwie dekady w autorskim, niepodrabialnym stylu Braci Quay („Instytut Benjamenta”, „Stroiciel trzęsień ziemi”). Pomysł hołdu dla twórczości Schulza narodził się jeszcze w latach 80. XX wieku, gdy ich krótkometrażowa „Ulica Krokodyli” – jedna z najbardziej nagrodzonych animacji w historii kina – była pierwszą od czasów wersji Wojciecha Jerzego Hasa adaptacją tej wyjątkowej literatury.
Produkcja została zrealizowana po polsku z polską ekipą i aktorami. W filmie wystąpili Wioletta Kopańska, Andrzej Kłak oraz Tadeusz Janiszewski, słynny aktor Teatru Ósmego Dnia. Bruno Schulz – autor literackiego pierwowzoru „Sanatorium Pod Klepsydrą” – to jeden z najoryginalniejszych pisarzy i artystów XX wieku. Jego tragiczny los również został zawarty w filmie, bo postać Schulza i jego wyobraźnia inspiruje Braci Quay od początku ich kariery. W pełnometrażowym dziele, które trzeba uznać za summę ich dokonań, stworzyli hybrydę animacji lalkowej i zdjęć aktorskich. Podziw budzi odważna decyzja, na jaką nie zdecydowałby się żaden polski reżyser – umieścić gęstą, poetycką frazę Schulza w oryginale. Daje to rozkosz słuchania hipnotycznej, wciągającej lektury.
Język: polski
SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ WEDŁUG BRACI QUAY, reż. Bracia Quay. Polska, Niemcy, Wielka Brytania 2024, 75' czytaj więcej

Szpiedzy

94 min
„Szpiedzy” to thriller szpiegowski nagrodzonego Oscarem® Stevena Soderbergha. W rolach głównych zobaczymy gwiazdorską obsadę: Cate Blanchett oraz Michaela Fassbendera. W obsadzie znaleźli się również: Regé-Jean Page, Marisa Abela, Naomie Harris, Tom Burke oraz Pierce Brosnan. Scenariusz napisał David Koepp, znany z takich filmów jak „Jurassic Park” i „Mission: Impossible”.

Fassbender gra agenta wywiadu George'a Woodhouse'a, kiedy na jego ukochaną żonę, Kathryn (Cate Blanchett) padają oskarżenia o zdradę. George musi wybrać, czy być lojalnym wobec małżonki czy kraju.

Język: angielski z polskimi napisami
SZPIEDZY, reż. Steven Soderbergh, USA 2025, 94' czytaj więcej

The Last Showgirl

85 min
Shelley (Pamela Anderson) występuje w rewii w Las Vegas. Praca jest jej ogromną pasją i sposobem na realizację siebie, dla niej przed laty poświęciła rodzinę. Dziś dowiaduje się, że spektakl, któremu oddała wszystko, schodzi z afisza. Ale choć 57-letnia tancerka słyszy zewsząd, że jej czas już minął, nie zamierza zejść ze sceny. W mieście, które wabi jak fatamorgana, by brutalnie obudzić ze snu, kobieta walczy o swoje marzenia i odzyskanie relacji z córką. Dojrzała tancerka bez klasycznego wykształcenia i matka, która nigdy nie była idealna - Shelly to pełnokrwista bohaterka, której życie nie oszczędza, ale która udowadnia, że koniec może być nowym początkiem. Hołdem dla Anderson i jej historii jest napisana na potrzeby filmu, nominowana do Złotego Globu piosenka Miley Cyrus „Beautiful That Way".
Język: angielski z polskimi napisami
THE LAST SHOWGIRL, reż. Gia Coppola, USA 2024, 85' czytaj więcej

Utrata równowagi

95 min
Maja, mimo że poświęciła aktorstwu całe swoje młode życie, zmaga się z brakiem wiary w siebie i rozważa podjęcie studiów na innym kierunku. Wszystko zmienia się, gdy pojawia się nowy, pełen pasji reżyser, który stosuje wątpliwe metody pracy. Ma przygotować dyplom ze studentami, a Maja dostaje nową szansę i zaczyna działać z ogromnym zaangażowaniem. Jednak z czasem boleśnie się przekonuje, że charyzmatyczny reżyser manipuluje nie tylko jej uczuciami, ale również relacjami i aspiracjami pozostałych młodych aktorów. Czy studenci zdołają oprzeć się legendarnemu twórcy? Jaka jest cena marzeń?

Język: polski

UTRATA RÓWNOWAGI, reż. Korek Bojanowski, Polska 2024, 95' czytaj więcej
Zobacz kolejny dzień
Wtorek 13/05/2025
Zobacz kolejny dzień
Skip to content