'

Ułatwienia dostępu

Dziś

Wtorek 22/07/2025
Film: Brzydka siostra

Brzydka siostra

105 min
Pełna brawurowej odwagi reinterpretacja klasycznej baśni braci Grimm o Kopciuszku.
„Brzydka siostra” to historia Elwiry, która żyje w cieniu swojej bajecznie pięknej przyrodniej siostry. W świecie, gdzie uroda to waluta, a królewski bal przypomina bezwzględne igrzyska, Elwira postanawia za wszelką cenę poślubić księcia. Największą przeszkodą, aby podbić serce wymarzonego mężczyzny i rozpocząć nowe lepsze życie, jest Kopciuszek.
„Brzydka siostra” to kino gatunkowe najwyższej jakości idealnie wpisujące się w popularną ostatnimi czasy, za sprawą „Titane” czy „Substancji”, poetykę, ale czerpie też inspiracje z kina Davida Cronenberga. Reżyserka Emilie Blichfeldt, posługując się formułą kina kostiumowego, opowiada o bardzo aktualnych problemach – dyktacie piękna, niezdrowych wzorcach czy tym, jak zmienia się ciało.
Film, który okazał się przebojem Sundance Film Festival i Berlinale, częściowo kręcony był w Polsce, a w drugoplanowych rolach podziwiać możemy Katarzynę Herman i Agnieszkę Żulewską.
Język: norweski z polskimi napisami
BRZYDKA SIOSTRA, reż. Emilie Blichfeldt, Norwegia, Dania, Rumunia, Polska, Szwecja 2025, 109' czytaj więcej
Film: Cudowne życie

Cudowne życie

102 min
Paryż, 1963 rok. Najmłodszy z sześciorga rodzeństwa Roland to chłopiec niepodobny do innych. Według lekarzy nigdy nie będzie chodził, ale jego nieugięta matka, Esther, stanowczo odmawia pogodzenia się z tym wyrokiem. Dzięki połączeniu niezachwianej wiary i wyjątkowej zdolności do zaprzeczania rzeczywistości postanawia stawić czoła (pozornie) nieprzezwyciężonym przeciwnościom.
Jej ogromna odwaga i miłość, cięty język oraz zamiłowanie do żartowania i wiara w medycynę alternatywną torują drogę Rolandowi do cudownego życia, które jego matka dla niego wymarzyła. Bóg nie mógł być wszędzie, więc stworzył Esther.

Język: francuski z polskimi napisami
CUDOWNE ŻYCIE, reż. Ken Scott, Francja, Kanada 2025, 102' czytaj więcej
Film: Follemente. W tym szaleństwie jest metoda

Follemente. W tym szaleństwie jest metoda

107 min
Najnowszy film Paolo Genovese to nietypowa komedia romantyczna. W rolach głównych zagrały gwiazdy włoskiego kina: Pilar Fogliati, Edoardo Leo, Emanuela Fanelli, Maria Chiara Giannetta, Claudia Pandolfi, Vittoria Puccini, Marco Giallini, Maurizio Lastrico, Rocco Papaleo oraz Claudio Santamaria.
Kto tak naprawdę mieszka w naszej głowie? Osoba szalona, racjonalna, impulsywna, rozważna? A może w naszym umyśle panuje niezły tłok? Genovese opisuje historię pierwszej randki Lary i Piera, zaglądając głęboko w myśli swoich bohaterów. Ukazuje lęki, niepewności i pragnienia. Odkrywa tajemnicze mechanizmy, które odpowiadają za nasze działania. Różne osobowości mają swój głos i swoje racje. Dyskutują, kłócą się, wzruszają, a każda z nich chce, aby to właśnie jej decyzja była ostateczna. A co w sytuacji, gdy żadna z nich nie ma racji?
Język: włoski z polskimi napisami
FOLLEMENTE. W TYM SZALEŃSTWIE JEST METODA, reż. Paolo Genovese, Włochy 2025, 107' czytaj więcej
Film: Kino bez barier: The Last Showgirl

Kino bez barier: The Last Showgirl

85 min
Film "The Last Showgirl" Gii Coppoli. Czas trwania: 1 godzina i 25 minut.
Kraj produkcji: USA. Gatunek: dramat.
Shelley pracuje jako tancerka w rozbieranej rewii w Las Vegas. Swoją pracę traktuje jak sztukę. Gdy osiąga pewien wiek prowadzący show postanawia zastąpić ją młodszym pokoleniem. Shelley zastanawia się, co zrobić dalej ze swoim życiem?

Język: angielski z polskimi napisami dla osób niesłyszących, polską audiodeskrypcją i tłumaczeniem na polski język migowy.
THE LAST SHOWGIRL, reż. Gia Coppola, USA 2024, 85' czytaj więcej
Film: Mulholland Drive

Mulholland Drive

146 min
“Mulholland Drive” Davida Lyncha wraca do kin w odrestaurowanej wersji 4K!

W zrealizowanej w 2016 roku ankiecie BBC Culture przeprowadzonej wśród 177 krytyków filmowych z całego świata, “Mulholland Drive” zostało uznane za najlepszy film XXI wieku.

Uwodzicielska i przerażająca wizja fabryki snów w Los Angeles Davida Lyncha to jedno z prawdziwych arcydzieł nowego tysiąclecia; opowieść o miłości, zazdrości i zemście jak żadna inna.

Historia miłosna w mieście marzeń... Blondynka Betty Elms dopiero co przybyła do Hollywood, aby zostać gwiazdą filmową, kiedy spotyka enigmatyczną brunetkę cierpiącą na amnezję. W międzyczasie, gdy ta dwójka stara się rozwikłać tożsamość drugiej kobiety, filmowiec Adam Kesher wpada w kłopoty w trakcie castingu do swojego najnowszego projektu.

Język: angielski z polskimi napisami
MULHOLLAND DRIVE, reż. David Lynch, Francja, USA 2001, 145’ czytaj więcej
Film: Plenerowe Pałacowe: Stop Making Sense

Plenerowe Pałacowe: Stop Making Sense

88 min
„Stop Making Sense” to – według wszelkich źródeł – najlepszy film koncertowy wszech czasów. 40 lat temu David Byrne, lider legendarnego zespołu Talking Heads, połączył siły z Jonathanem Demme, znanym przede wszystkim z „Milczenia owiec” i „Filadelfii”, ale także jako twórca teledysków New Order czy Bruce’a Springsteena. Dzięki tej współpracy powstało dzieło ponadczasowe, które po dziś dzień porywa widzów, niezależnie od ich gustów muzycznych. Film został zrealizowany w grudniu 1983 roku, w szczytowym momencie kariery zespołu, podczas trasy promującej ich album „Speaking in Tongues”. Całość została nakręcona w hollywoodzkim teatrze Pantages, podczas trzech koncertowych nocy.
W filmie można usłyszeć wszystkie największe hity Talking Heads – od „Burning Down the House”, przez „Psycho Killer” i „Once in a Lifetime”, po „This Must Be the Place” (w polskiej wersji teksty piosenek w tłumaczeniu Gaby Kulki). Demme jest bliski perfekcji w przekładaniu na ekran emocji towarzyszących scenicznej ekstazie muzyków, a kamera wydaje się samoistnie dostrajać do niezwykłej energii Davida Byrna, który rusza się niczym wytrawny tancerz. To na potrzeby tych zarejestrowanych koncertów lider zespołu zakładał słynny ogromny szary garnitur, a jego sceniczną partnerką stała się świecąca lampa.
Z okazji 40. rocznicy premiery filmu został on pieczołowicie odrestaurowany w 4K, a dźwięk zremiksowano na potrzeby nowoczesnych sal kinowych. Dzięki temu, mimo upływu czasu, „Stop Making Sense” wydaje się być bardziej współczesny niż kiedykolwiek, a jego seans to niezapomniane przeżycie, w którym widzowie stają się częścią spektaklu. Udowadnia również, że kino może być najwspanialszą salą koncertową. Nieważne, czy znasz dyskografię Talking Heads na pamięć, czy dopiero odkrywasz ich muzykę, „Stop Making Sense” porwie również ciebie.
Miejsce wydarzenia: Dziedziniec Zamkowy
Język: angielski z polskimi napisami
STOP MAKING SENSE, reż. Jonathan Demme, USA 1984, 88' czytaj więcej
Wydarzenie: Rodzinne zwiedzanie Zamku

Rodzinne zwiedzanie Zamku

Zorganizuj niezapomnianą przygodę dla swojej rodziny. Odkrywaj zabytkowe wnętrza jednego z najmłodszych zamków w Europie wraz z komentarzem przewodnika(-czki).

Hol Wielki
bilety: 15 zł (n), 12 zł (u)
czas trwania: 45’
wiek: 7‒12 lat czytaj więcej
Spektakl: WAKACJE NA DWORZE „O Czarodzieju co w szafie śpi” – spektakl sensoryczny / Kompania Marzeń, Szczecin

WAKACJE NA DWORZE „O Czarodzieju co w szafie śpi” – spektakl sensoryczny / Kompania Marzeń, Szczecin

Pierwsza zasada zachowania rozmiaru – szafa nie może być większa w środku niż na zewnątrz.
Wyjątkiem od zasady jest sytuacja, gdy w szafie mieszka czarnoksiężnik. Bajkowa opowieść, osadzona w świecie magii i czarów. Historia nieco już wiekowego i odrobinę zgorzkniałego Czarodzieja Korkorana, który raczej stroniąc od świata, zamieszkuje sobie pewną stara szafę na uboczu. Nie wie jednak o tym, iż jego garderobiana samotnia jest obiektem poszukiwań pewnej młodej osoby. Karolcia wnuczka słynnej czarownicy, wyposażona w magiczną księgę i list polecający, pragnie uczyć się magii u największego z magów.
Tylko jak wśród tylu szaf na świecie znaleźć tę jedną?

Reżyseria i scenariusz: Jakub HankeWystępują: Karolina Sabat, Paweł Królik
Czas trwania: 60 min
wiek: 5+
Wydarzenie odbywa się w ramach letniego programu kulturalnego dla dzieci w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu „Wakacje na Dworze”. czytaj więcej
Zobacz kolejny dzień
Wtorek 22/07/2025
Zobacz kolejny dzień