'

Ułatwienia dostępu

Dziś

Sobota 12/07/2025
Film: Brzydka siostra

Brzydka siostra

105 min
Pełna brawurowej odwagi reinterpretacja klasycznej baśni braci Grimm o Kopciuszku.
„Brzydka siostra” to historia Elwiry, która żyje w cieniu swojej bajecznie pięknej przyrodniej siostry. W świecie, gdzie uroda to waluta, a królewski bal przypomina bezwzględne igrzyska, Elwira postanawia za wszelką cenę poślubić księcia. Największą przeszkodą, aby podbić serce wymarzonego mężczyzny i rozpocząć nowe lepsze życie, jest Kopciuszek.
„Brzydka siostra” to kino gatunkowe najwyższej jakości idealnie wpisujące się w popularną ostatnimi czasy, za sprawą „Titane” czy „Substancji”, poetykę, ale czerpie też inspiracje z kina Davida Cronenberga. Reżyserka Emilie Blichfeldt, posługując się formułą kina kostiumowego, opowiada o bardzo aktualnych problemach – dyktacie piękna, niezdrowych wzorcach czy tym, jak zmienia się ciało.
Film, który okazał się przebojem Sundance Film Festival i Berlinale, częściowo kręcony był w Polsce, a w drugoplanowych rolach podziwiać możemy Katarzynę Herman i Agnieszkę Żulewską.
Język: norweski z polskimi napisami
BRZYDKA SIOSTRA, reż. Emilie Blichfeldt, Norwegia, Dania, Rumunia, Polska, Szwecja 2025, 109' czytaj więcej
Film: Follemente. W tym szaleństwie jest metoda

Follemente. W tym szaleństwie jest metoda

107 min
Najnowszy film Paolo Genovese to nietypowa komedia romantyczna. W rolach głównych zagrały gwiazdy włoskiego kina: Pilar Fogliati, Edoardo Leo, Emanuela Fanelli, Maria Chiara Giannetta, Claudia Pandolfi, Vittoria Puccini, Marco Giallini, Maurizio Lastrico, Rocco Papaleo oraz Claudio Santamaria.
Kto tak naprawdę mieszka w naszej głowie? Osoba szalona, racjonalna, impulsywna, rozważna? A może w naszym umyśle panuje niezły tłok? Genovese opisuje historię pierwszej randki Lary i Piera, zaglądając głęboko w myśli swoich bohaterów. Ukazuje lęki, niepewności i pragnienia. Odkrywa tajemnicze mechanizmy, które odpowiadają za nasze działania. Różne osobowości mają swój głos i swoje racje. Dyskutują, kłócą się, wzruszają, a każda z nich chce, aby to właśnie jej decyzja była ostateczna. A co w sytuacji, gdy żadna z nich nie ma racji?
Język: włoski z polskimi napisami
FOLLEMENTE. W TYM SZALEŃSTWIE JEST METODA, reż. Paolo Genovese, Włochy 2025, 107' czytaj więcej
Film: Małe miłości

Małe miłości

95 min
„Małe miłości” to esencja wakacyjnego kina – skąpany w słońcu film o miłości, życiowych wyborach i związkach na odległość, do których reżyserka przewrotnie zalicza także relacje dorosłych dzieci ze starzejącymi się rodzicami. Z lekkością, czułością i humorem opowiada o wielkich emocjach. Zeskrobuje urazy jak starą farbę ze ścian, a tęsknoty i fantazje puentuje tanecznymi, popowymi piosenkami.
Często słucha ich na telefonie Teresa (María Vázquez), 42-latka, która zmieniła wakacyjne plany, by zająć się matką. Naburmuszona Ani (Ozores) miała drobny wypadek i przez jakiś czas wymaga opieki. Całe lato pod jednym dachem to wyzwanie dla obu kobiet, które spierają się o każdy drobiazg. Ale słońce i czas nieuchronnie rozpuszczają konflikty, więc Teresa i Ani doświadczają też nieoczekiwanej bliskości. „Małe miłości” Celii Rico Clavellino dają drugą szansę pogrążonym w kryzysie relacjom, nie oceniają miłosnych pomyłek, dowartościowują samotność z wyboru, a przede wszystkim ze zrozumieniem portretują jeden z najbardziej burzliwych związków: matki i córki.
Uhonorowane na festiwalu w Maladze Specjalną Nagrodą Jury i nagrodą dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Adriana Ozores), swoją wyjątkową atmosferę „Małe miłości” zawdzięczają fenomenalnemu aktorskiemu duetowi, subtelnemu humorowi i łagodności, z jaką podchodzą do wyborów bohaterek. Celebrujący małe przyjemności, szukający smaku życia w ulotnych chwilach, doceniający prostotę – film Clavellino to nowy, wyrazisty kobiecy głos w hiszpańskim kinie. I opowieść otulająca ciepłem jak letni, wakacyjny wieczór.
Język: hiszpański z polskimi napisami
MAŁE MIŁOŚCI, reż. Celia Rico Clavellino, Francja, Hiszpania 2024, 95' czytaj więcej
Film: Piknik pod Wiszącą Skałą

Piknik pod Wiszącą Skałą

108 min
Gdzie kończy się czas, zaczyna się tajemnica.
„Piknik pod Wiszącą Skałą” to jeden z najbardziej zmysłowych i hipnotyzujących filmów w historii kina. Raz obejrzany, pozostaje w pamięci na zawsze. Peter Weir – twórca „Truman Show” i „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” – tworzy kino gęstej atmosfery i niepokoju. „Piknik pod Wiszącą Skałą” to zresztą duchowy przodek „Przekleństw niewinności” Sofii Coppoli i dzieł Davida Lyncha, w którym odbija się echo nienazwanych pragnień, zagubienia i czegoś, co wymyka się prostej logice.
Rok 1900. W dzień świętego Walentego grupa uczennic z elitarnej wiktoriańskiej szkoły z internatem wyrusza pod opieką nauczycielek na wycieczkę do Wiszącej Skały, wulkanicznej formacji położonej w sercu australijskiego buszu. Tam, pod rozedrganym od upału niebem, wydarza się coś niewyjaśnionego – czas się rozmywa, przestrzeń ulega zakrzywieniu, a natura zaczyna oddziaływać na ciała i umysły młodych kobiet. Czy to pradawny rytuał? Zbiorowa halucynacja? A może, jak pisał Edgar Allan Poe: „To, co widzimy i czym się zdajemy, jest snem, który w innym śnie snujemy”? Jedno jest pewne: od tej pory nic już nie będzie takie samo.

Jest coś w „Pikniku pod Wiszącą Skałą”, co nie daje spokoju. Co sprawia, że wraca się do tego filmu, jak do przerwanego snu. Niepokojący, zmysłowy, obsesyjny – kultowy film Petera Weira z 1975 roku to opowieść o niewinności i jej utracie, o młodości stłumionej przez konwenans, o kobiecej cielesności i sile tego, co nieświadome. Miłośnicy stylu coquette, vintage’owych wnętrz, koronkowych sukienek, suszonych kwiatów i subtelnej grozy znajdą tu swoje estetyczne niebo i piekło zarazem. A wygrywany na fletni Pana i organach muzyczny motyw przewodni wprowadzi widzów w hipnotyczny trans.

W 50. rocznicę premiery „Piknik pod Wiszącą Skałą” powraca na ekrany kin w mistrzowsko odrestaurowanej kopii 4K, przygotowanej pod okiem samego Petera Weira i autora zdjęć Russella Boyda. To niezwykła szansa, by nadrobić seans tej ponadczasowej klasyki lub na nowo ją odczytać.
Język: angielski, francuski z polskimi napisami
PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ, reż. Peter Weir, Australia 1975, 108' czytaj więcej
Wystawa: WYSTAWA  "NAJNTISY FOREVER! Popkultura w Polsce lat 90".Czynna 22.03-27.07.2025 wtorek- niedziela, godz.12-20

WYSTAWA "NAJNTISY FOREVER! Popkultura w Polsce lat 90".Czynna 22.03-27.07.2025 wtorek- niedziela, godz.12-20

Czy płakaliście w kinie na „Królu Lwie”? Nazwa wydawnictwa TM-Semic coś Wam mówi? Czy potrafilibyście odróżnić konsolę Super Nintendo od naszego rodzimego Pegasusa? A pamiętacie dlaczego należało oddać przewiniętą kasetę do wypożyczalni wideo?

Jeśli na chociaż jedno z powyższych pytań Wasza odpowiedź brzmi TAK, to wystawa „Najntisy Forever! Popkultura w Polsce lat 90.” jest właśnie dla Was! Ale uwaga! Jeśli nie znacie odpowiedzi na żadne z pytań, to „Najntisy Forever!” są tym bardziej dla Was!

Od 22 marca Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu niczym kultowy samochód marki DeLorean z filmu „Powrót do przeszłości” stanie się dla Was wehikułem podróży w tę teoretycznie niezbyt odległą, ale już tak inną epokę. Na wystawie zaprosimy Was do ponownego przeżycia tamtych czasów poprzez najważniejsze popkulturowe artefakty lat 90. – gry, kasety, komiksy czy zabawki – oraz miejsca dedykowane popkulturze, np. wypożyczalnie wideo czy kioski z prasą, które dziś przechodzą już do lamusa. Aby właściwie zadbać o możliwość ponownego przeżycia lat 90. zapraszamy nie tylko do podziwiania śladów epoki w gablotach, ale też dajemy do ręki pady do konsoli, klocki Lego, archiwalne wydania „Bravo” i wreszcie klasyczne walkmany... pamiętacie jeszcze jak je obsługiwać?!

„Najntisy Forever!” to wyjątkowy projekt, którym chcemy udowodnić, że popularne obiekty także zasługują na naszą pamięć i krytyczny namysł. Ich faktyczna wartość nie wynika z jakości, ale roli jaką odgrywają w osobistych biografiach swoich użytkowników(-czek). Czy odważycie się zmierzyć z potęgą popkulturowej nostalgii?! Zapraszamy! czytaj więcej
Zobacz kolejny dzień
Sobota 12/07/2025
Zobacz kolejny dzień